עיצוב פנים עתידני

מי יכול לצפות את העתיד ? כיצד יראה העתיד ?

שאלה מעניינת זו מעסיקה לא מעט יוצרים כמו תסריטאים וסופרים אך גם אדריכלים ומעצבים. כיצד יראו חיינו בעוד 20 או 50 שנה ? "פנטזיית העתיד" הפכה למגמה אסתטית בתחום עיצוב המוצר, הפנים והאדריכלות. באופן אירוני, חיזוי העתיד בתקופות השונות של המאה העשרים שיקף דווקא את זמן התקופה שבה נעשה החיזוי. מכאן שהצעות העתידניות משקפות ומחזקות את המגמות שרווחו באותן תקופות.

המאפיינים הבולטים למגמת העיצוב העתידני שהופיעו במהלך המאה העשרים מתקשרים לסגנון חלומי.
כיום שואלים את עצמם מעצבים רבים כיצד יראה העולם בעוד חמישים שנה ?

כניסת טכנולוגיות חדשות בשילוב דרישות אקולוגיות ותחרות על העתיד חייבו חברות גדולות כגון Sony, Philips ו Apple לחשוב על צורות אסתטיות מתאימות הן מהבחינה הטכנולוגית והן מהבחינה האתית לראיית העתיד.
יהיה מעניין לראות כיצד מעצבי דור המחר ישלבו בין טכנולוגיות מתקדמות לבין דרישות למוצרים המתייחסים ברגישות לאיכות הסביבה ולחום האנושי.

בוא נדבר על כמה דוגמאות שכבר ניתן לראות את ניצניהן בשוק ההולך ומשגשג אט אט בשינויי המגמה בעיצוב הפנים של הדירות והבתים.

בית חכם

הבית החכם מצויד במערכות ניהול המאפשרת לתכנת מראש קבוצה של בקרים אלקטרוניים שונים באמצעות פקודה אחת. להדליק את האור, הכיריים והתנור באמצעות מסך טאבלט ידני פשוט במקום לקום מהספה, להתקשר מהנייד ולהפעיל את המזגן שיקרר/יחמם את ביתנו כבר כשאנחנו בדרך באוטו הן רק חלק קטן מהפעולות המתאפשרות באמצעות פיתוח ושילוב טכנולוגיות שונות.

שימוש בקוריאן  

קוריאן (Corian) הוא שם מותג למשטחים אקריליים (solid surface) המיוצרים על ידי חברת דופונט. אלה משטחי ציפוי קשיח ובלתי חדיר עשויים פולימר אקרילי והידראט אלומינה, שהיו בעבר פטנט רשום של החברה האמריקאית דופונט. משטחים אקריליים משמשים בעיקר לציפוי משטחי עבודה במטבחים ובחדרי אמבטיה, אולם ניתן להשתמש בהם אף לציפוי קירות חיצוני במבנים, באופן דומה לשימוש הנעשה בלוחות שיש וגרניט, אדריכלים ידועי שם כמו Zaha Hadid ו Karim Rashid מפגינים את ניצני השימוש בחומר והרחבת יריעת השימוש בו כבר מופיעים בעיצובים שונים שלהם ברחבי העולם בעיצוב חלקים שונים בחלקי הבית, מהלך אשר ילך ויגבר עם השנים.

Corian123

 

 

 

 

פיקסול בעיצוב פנים

ממש כמו הפיקסלים שיש לנו במסכי הטלוויזיה, במסך המחשב – אותם החלקיקים הקטנים המרכיבים תמונה, ככה הם מרכיבים גם את חיינו ואת הסובב אותנו, הראשון מבין המעצבים/אדריכלים להשתמש בהם היה המעצב הישראלי/לונדוני Ron Arad אשר יצר מעין משטח פיקסלים המתרוממים משטיח תלת ממדי לכדי ספה, כמו גם סלון אותו יצר לשיח סעודי, בו הרצפה בנויה כולה מפיקסלים המשתנים בלחיצת כפתור, היוצרים בכל פעם מופע תלת ממדי חדש ביצירת במות ישיבה, סלון ועוד. הפיקסול הגיע לאחרונה אף לארצנו בעיצוב ויצירת בית האח הגדול, בו יצר מעצב הבית מיכאל ששון מופעים שונים של חיפויי קירות, שטיחים וריהוט ברחבי הבית.

Pixel_ron arad_tabularasa